ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 5-ին նախաձեռնել էր աշխատանքային քննարկում, որին ներկա էին ԱԺ բարեկամական խմբերի ղեկավարներ:
Հաշվի առնելով երկրում կատարված սահմանադրական բարեփոխումները եւ խորհրդարանական համակարգի անցման գործընթացը՝ մշակվել է ՀՀ ԱԺ բարեկամական խմբերի գործունեության արդյունավետության բարձրացման առաջարկների փաթեթ: Նախագծով նախատեսվել են քայլեր, որոնք բարեկամական խմբերի ղեկավարներին կարող են օգնել աշխատանքների կազմակերպման եւ խորհրդարանական դիվանագիտության տիրույթում առավել նպատակային գործելու տեսանկյունից: Նախագծի հիմքում դրվել են հետեւյալ սկզբունքները՝ մասնակցություն, նախաձեռնողականություն, գործընկերային կապեր, մշտական ընթացիկ աշխատանք, հաշվետվողականություն, համակարգում, անձնական պատասխանատվություն, շարունակականություն եւ հետեւողականություն:
Հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը, նշելով, որ աշխարհաքաղաքական նոր իրողությունների պայմաններում ելնելով երկրների առանձնահատկություններից անհրաժեշտ է բարեկամական խմբերին հաղորդել նոր լիցք, ընդգծել է, որ խորհրդարանում գործող 59 բարեկամական խմբերն էլ ունեն ուրույն դերակատարում խորհրդարանական դիվանագիտության ընդլայնման եւ խորացման հարցում:
Պատգամավորները բարձրացրել են հարցեր բարեկամական խմբերին հատկացված ֆինանսական միջոցների վերաբերյալ, կարեւորել աշխատանքային նմանատիպ քննարկումները: Արմեն Աշոտյանը գործընկերներին առաջարկել է 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել գրավոր առաջարկներ:

5 февраля состоялось рабочее обсуждение в Постоянной комиссии НС по внешним связям, в котором участвовали руководители групп дружбы.
Учитывая проведенные в Армении конституционные реформы и переход к парламентской системе правления, разработан пакет предложений по повышению эффективности деятельности групп дружбы НС. Проектом предусматриваются шаги, которые могут помочь руководителям групп дружбы действовать более адресно в организации работ и в русле парламентской дипломатии. В основе проекта следующие принципы: участие, инициативность, партнерские связи, постоянная текущая работа, подотчетность, координация, личная ответственность, непрерывность и последовательность.
Председатель комиссии А.Ашотян, отметив, что в условиях новых геополитических реалий, исходя из особенностей стран, необходимо сообщить новый импульс группам дружбы, подчеркнул, что действующие в парламенте 59 групп дружбы играют свою роль в расширении и углублении парламентской дипломатии.
Депутаты подняли вопросы финансирования групп дружбы, подчеркнули важность подобных рабочих дебатов. Г-н Ашотян поручил коллегам в 10-дневный срок представить письменные предложения.